Bu yazımızda dövme yaptırmadan önce bilmeniz gerekenlere, dövmecilerin bakmanız ve incelemeniz gereken ayırt edici özelliklerine ve dikkat etmeniz gereken başka hususlara değineceğiz. Yazımız öncelikli olarak, ilk dövmesini yaptırmak isteyenlere yönelik olacaktır.

 

Öncelikle dövmecileri iyi araştırmalısınız. Sırf adres olarak size yakın diye, kalitesiz bir dövme sanatçısına gitmeniz, hüsran yaratabilir. Daha önceki yazılarımda da belirmiştim, her dövme sanatçısı, her tarzdan dövme yapamaz; yapmamalı. Realistik tarz çalışan ve kendini bu odakta geliştirmiş bir dövme sanatçısı, maori tarzda bir dövme yaparken (farklı bir durum yoksa) zorlanacaktır. Birçok dövme sanatçısı (bu sanatı eğer sadece para için yapmıyorsa) kendisine uygun olan 3-6 arası dövme tarzında kendisini geliştirir.

 

Gelelim bir diğer konuya; dövme modeli seçerken aceleci davranmamalısınız. Özellikle bazı insanlar sadece “dövmem olsun” mantığıyla dövme yaptırıyor. Lütfen böyle bir düşünceden kaçının. Unutmayın ki ömrünüzün yettiği yaşlara kadar dövmeniz, sizin hayatınıza eşlik edecektir. Sonrasında sildiririm veya kapattırırım gibi bir düşünceniz varsa, lütfen böyle bir düşünceden de kaçının. Çünkü dövme sildirmek ve ya dövme kapattırmak, dövme yaptırmaya kıyasla çok daha acılı ve pahalı yöntemlerdir.

 

Lütfen randevu almadan önce iki defa düşünün. Gitmeyeceğiniz bir tarih ve saat için randevu almayın. Artık çoğu dövme sanatçısı (mantıklı olarak) kapora almaktadır. Birçok dövmeci müşteri gelmeden önce, ön hazırlık yapmaktadır. Lütfen bizim, tüm meslektaşlarımızın ve randevuyla çalışan tüm işletmelerin zamanına ve kendilerine saygı gösterin.

 

Lütfen dövme yaptırırken dövme sanatçınızı sıkboğaz etmeyin. Bazı dövmeciler çalışırken muhabbet etmek ister, bazıları ise müzik dinlemeyi sever vb. Lütfen anlayış gösterin. Evet, bazı ekipmanların ne işe yaradığını merak ediyor olabilirsiniz, fakat inanın bu soruları sadece siz sormuyorsunuz. Bizler çoğu çalışmamızda ve günlük hayatımızda zaten bu sorulara maruz kalıyoruz. Dolayısıyla bu tarzda basit soruları her gün 3-4 defa cevapladıktan sonra, tekrar tekrar cevaplamak insanı gerçekten sıkıyor.
Öğrenciliğinizi gözünüzde canlandırın, her gün birinin size gelip kaleminiz hakkında “bu ne işe yarıyor?” diye sorması hoş bir durum olur mu?

 

Dövme yaptırmaya gelirken, lütfen tüm çevrenizi toplayıp gelmeyin. Yanınızda en fazla 2 kişi getirin. Arkadaşlarınıza gelip başımızda durmamaları konusunda tembih verin. Evet, tabii ki gelip izleyebilirler fakat dövmenin içine kadar da girmenin bir manası yok, değil mi?

 

Dövme yaptırmaya gitmeden önce dikkat etmeniz gereken bir şey var mı?

  1. Dövme yaptırmak istediğiniz gün ve tarih için randevu alın.
  2. Öncelikle lütfen dövme yaptırmadan 3 gün öncesine kadar epilasyon, ağda ve benzeri işlemler uygulamayın. Cildiniz yıpranırsa veya tahriş olursa, dövme işleminiz sağlığınızı etkileyebilir veya iyileşme aşamasında dövmeniz etkilenebilir. Eğer böyle bir durum varsa(ağda, epilasyon vb. uyguladıysanız) lütfen dövmecinize belirtin.
  3. Dövme yaptırmadan önce lütfen duş alın.
  4. Ağır kokular, parfümler sıkmaktan lütfen kaçının. Zira uzun bir çalışma yapılacaksa katlanılamayacak şekilde dikkat dağıtabiliyor.
  5. Dövme yaptırmadan en az 24 saat önce alkol vb. kullanmamalısınız. Alkol, hem vücudunuzda kanamaya yol açacak hem de dövmecinin işini zorlaştıracaktır. Üstelik fazla kanama olan bir dövmede renk atma gibi problemler sıklıkla görülmektedir.
  6. Dövme yaptırmaya gelirken (özellikle büyük bir dövme yapılacaksa) karnınızın tok olmasına özen gösterin. Zira kan şekeriniz düşebilir ve zorlanabilirsiniz.
  7. Eğer çocuğunuz varsa, lütfen stüdyomuza gelirken getirmeyin. Ve ya onlara bakabilecek bir refakatçi ile beraber gelin. (Çocuklarınızı çok seviyoruz, fakat hem sizin için, hem bizim için dikkat dağıtıcı olabilir.)
  8. Eski ve koyu renkte ki kıyafetlerle gelmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Zira dövme işlemi sırasında ve sonrasında kıyafetinizde vazelin, krem, boya gibi sonrasında çıkarılamayacak lekeler bulaşabilir.

Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Diğer blog yazılarımızda görüşmek üzere..

Diğer tüm sorularınız, önerileriniz ve şikayetleriniz için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Hakkımızda daha fazla bilgi almak için, hakkımızda sayfamızdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.
Randevu almak isterseniz, randevu al sayfamızdan, randevularımız hakkında daha fazla bilgi alabilir, ve randevunuzu online olarak oluşturabilirsiniz.

Yorumunuzu Yazın

Bizlere ulaşmak için birçok yol izleyebilirsiniz! E-posta gönderebilir, arayabilir, mesaj yazabilir veya hemen yanda bulunan iletişim formunu doldurabilirsiniz! Contact Icon